Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Brązowienie igieł u drzew i krzewów iglastych po zimie. Jak uratować iglaki? 0
Brązowienie igieł u drzew i krzewów iglastych po zimie. Jak uratować iglaki?

W ogrodach często obserwuje się brązowienie iglaków po zimie. Brązowieją pojedyncze pędy, najczęściej od strony, z której wieją najsilniejsze wiatry, a nieraz usychają całe rośliny. Wówczas zazwyczaj myślimy, że iglaki po prostu przemarzły. Ale przyczyna jest nieco inna i, co najważniejsze, można temu zaradzić! Co należy zrobić?

Czy wiecie, że igły niektórych odmian roślin iglastych, jak np. żywotnik zachodni (tuja) ‘Brabant’, jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’ oraz jałowiec płożący ‘Plumosa’ lekko brązowieją na zimę w sposób naturalny, natomiast wiosną ich kolor powraca do normy? Ale to są tylko wyjątki, zaś w przypadku większości iglaków brązowienie w czasie zimy oznacza coś złego. Główną przyczyną tego zjawiska jest tzw. susza fizjologiczna.

Chodzi tu o sytuację, w której rośliny zimozielone nie mogą pobrać wody z gleby, gdyż ziemia jest zamarznięta. Natomiast w zielonych pędach iglaków cały czas zachodzą procesy życiowe, a przez igły wyparowuje cały czas woda. To powoduje deficyt wody i usychanie iglaków.Sytuacja szczególnie pogarsza się w końcówce zimy gdy robi się cieplej, słońce mocniej przygrzewa, wówczas zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrasta, a woda nadal jest niedostępna z ziemi. Szczególnie doskwiera to roślinom posadzonym jesienią, które nie są jeszcze dobrze zakorzenione i nie sięgają do niżej położonych warstw gleby. Dlatego brązowienie iglaków przybiera na sile właśnie pod koniec zimy.

Jednak nie zawsze jest tak, że rośliny nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi, a powodem jest po prostu brak wody w glebie. Jest tak zazwyczaj podczas zim bezśnieżnych. Pokrywa śnieżna pełni rolę izolatora zapobiegającego wyparowywaniu wody z gleby, a dodatkowo nawadnia ziemię w czasie roztopów. Brak śniegu i pochodzącej z niego wilgoci jest dużym problemem. Aby sprawdzić poziom wody oraz wilgotność możemy użyć miernik glebowy elektroniczny.

Jak zapobiec brązowieniu iglaków w czasie zimy?

Przede wszystkim jesienią, zanim nadejdą pierwsze mrozy, trzeba je intensywnie podlewać. Aby jak najlepiej nawodniły się przed zimą. Następnie, w czasie odwilży, gdy ziemia rozmarza, korzystajmy z okazji aby ponownie obficie je podlać. W ten sposób unikniemy suczy fizjologicznej rośliny, która jest głównym powodem brązowieniu igieł u drzew iw krzewów zimozielonych.

Jest również na rynku nawóz magnezowy w postaci czystego Hydratu Magnezu Master Garden Mg 99 %Nawóz w 100% zapobiega brązowieniu igieł u drzew i krzewów iglastych oraz chlorozie roślin. Przyczynia się do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju rośliny oraz stymuluje powstawanie nowych pędów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium