Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Dlaczego tak ważne jest pozbycie się chorób grzybowych jesienią? 0
Dlaczego tak ważne jest pozbycie się chorób grzybowych jesienią?

Choroby roślin są zmorą każdego ogrodnika. Z powodu infekcji powodowanych przez grzyby, bakterie i wirusy, rośliny tracą nie tylko atrakcyjny wygląd, lecz również walory użytkowe a nawet śmiercią. Aby zapobiegać chorobom, warto poznać źródła i przyczyny ich występowania. Każda roślina może być chora nawet te mało wymagające i teoretycznie odporne na wszelkie choroby. A dlaczego tak się dzieje? Infekcje pojawiają się wtedy, gdy rośliny uprawiane są w niewłaściwych warunkach lub są osłabione przez niewłaściwą dla nich pogodę lub uszkodzenia.

Czy wiecie że o wystąpieniu każdej infekcyjnej choroby roślin decydują
trzy czynniki: roślina, patogen i środowisko. Niezbędna jest obecność odpowiedniej rośliny żywicielskiej, sprawcy choroby i warunków sprzyjających infekcji.

Większość problemów i zarazem szkód w uprawie roślin powodują choroby powodowane przez grzyby. Odpowiadają one między innymi za występowanie mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego, rdzy, szarej pleśni, parcha, brunatnej zgnilizny, brunatnej plamistości oraz wielu, wielu innych.

Kiedy rozwijają się choroby grzybowe:

 • temperatura i opady deszczu- niektóre grzyby preferują wyższe temperatury, inne niższe, lecz wszystkie uwielbiają podwyższoną wilgotność powietrza i podłoża spowodowane częstymi opadami deszczu, bądź wieczornym uruchamianiem systemu nawadniania.
 • źródła zakażenia - resztki roślinne przede wszystkim z porażonych, opadłych liści jesienią lub zgniłych resztek owoców. Rośliny mogą zostać zarażone również przez brudne narzędzia oraz uszkodzenia mrozowe lub mechaniczne powstałe podczas nieumiejętnego cięcia.
 • duże zagęszczenie roślin oraz bliskie sąsiedztwo roślin żywicielskich i chorych (niektóre choroby grzybowe zimują na jednych gatunkach roślin, a rozwijają się na drugich).

Wiele źródeł chorób jesteśmy w stanie wyeliminować, ograniczając w ten sposób spowodowane przez nie straty. Chcąc uniknąć inwazji grzybów na roślinach, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o:

 • wysiewaniu nasion z pewnego źródła,
 • sadzeniu tylko zdrowego materiału szkółkarskiego (zakup chorych roślin i sadzonek może być przyczyną infekcji innych roślin);
 • niszczeniu i usuwaniu wszystkich resztek roślinnych pozostałych po zbiorach oraz liści
 • unikaniu wieczornego uruchamiania systemu nawadniającego, ponieważ na wilgotnych liściach zarodniki szybciej się rozwijają
 • pamiętamy o wietrzeniu szklarni i tuneli oraz dezynfekcji podłoża
 • przestrzeganiu zmianowania w ogrodzie warzywnym
 • zabezpieczaniu ran po cięciu drzew maścią ogrodniczą oraz odkażaniu narzędzi
 • systematycznym odchwaszczaniu upraw, stosowaniu nawozów humusowych, które wypierają szkodliwe grzyby na rzecz pożytecznych. Odpowiednim produktem będzie Master humus jesień, który jest koncentratem kwasów humusowych, fulwowych, węgla organicznego oraz składników pokarmowych. Poprawia on strukturę gleby oraz jej właściwości cieplne i wodne. Podnosi żyzność gleby. Wpływa na rozwój życia biologicznego gleby i mikoryzy. Wspomaga rozwój systemu korzeniowego oraz siatkę mikoryzową. Przyczynia się do wzrostu pożytecznej grzybni mikoryzowej, która reguluje mechanizmy biologiczne zwiększając odporność na choroby wirusowe i grzybowe.
 • unikaniu sadzenia roślin w zagłębieniach terenu i zastoiskach mrozowych,
 • unikaniu sąsiedztwa roślin żywicielskich lub chorych np. sadzenia jałowców w pobliżu gruszy
 • jesienią gdy większość czynników pozwala rozminąć się szkodliwym grzybom na naszych roślinach i trawnikach powinniśmy wykonać oprysk preparatem Magic Fungi Systemic, który zabezpieczy nasze rośliny w tak trudnym dla nich czasie. Drzewa i krzewy będą zdrowsze i silniejsze przez co będą mogły bez większych problemów przetrwać zimę i w pełni sił rozpocząć nowy sezon wegetacyjny.

Pamiętajmy również o nawożeniu naszych roślin nawozami Master Garden, ponieważ dobrze odżywione rośliny to zdrowe rośliny.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium