Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Humus – co to jest i dlaczego jest tak ważny? 0
Humus – co to jest i dlaczego jest tak ważny?

Humus jest ważnym składnikiem gleby, bez którego rośliny nie mogłyby się prawidłowo rozwijać. Lecz czym jest humus? Jest organicznymi, głównie roślinnymi szczątkami w różnym stadium rozkładu, nagromadzonymi w glebie albo na jej powierzchni. Mimo iż humus nazywany jest również próchnicą nie dostarcza roślinom łatwo dostępnych składników odżywczych. Humus zawiera kwasy humusowe, które pomagają wiązać w podłożu mikro i makroelementy, niezbędne roślinom do życia. Substancje zawarte w próchnicy pozwalają rozluźnić gleby ciężkie i poprawić pojemność wodną gleb lekkich oraz poprawiają jej właściwości cieplne i wodne. Bogata w próchnicę gleba szybko się nagrzewa, długo utrzymuje ciepło i łatwo chłonie wodę, chroniąc rośliny przed suszą. Znajdujące się w próchnicy substancje, ułatwiają również rozwój pożytecznym mikroorganizmom glebowym, które rozkładają materię organiczną, sprawiając że jest bardziej dostępna dla korzeni roślin oraz powoduje że do  podłoża dociera więcej tlenu. Zatem Humus jest bardzo cenny, lecz gleba w której są posadzone nasze rośliny zazwyczaj nie ma jej za wiele. Więc aby poprawić jakość gleby, musimy systematycznie wzbogacać ją naturalnym nawozem, najlepiej humusami dedykowanymi do każdej grupy marki Botanic garden. Humusy Botanic Garden są koncentratem aż dwóch kwasów: humusowych i fulwowych oraz węgla organicznego i składników pokarmowych. Wpływają na rozwój życia biologicznego gleby i mikoryzy. Wspomagają rozwój systemu korzeniowego oraz siatkę mikoryzową. Przyczyniają się do wzrostu pożytecznej grzybni mikoryzowej, która reguluje mechanizmy biologiczne zwiększając odporność na choroby wirusowe i grzybowe. Można  je stosować przez cały sezon wegetacyjny (ale najlepiej wiosną lub jesienią), zarówno przedsiewnie jak i pogłównie pod różne uprawy (min. warzywa, owoce, zioła, rośliny ozdobne), można je również łączyć z bezpiecznymi nawozami mineralnymi marki Botanic Garden.

Humus jest bardzo przydatny również przy zakładaniu ogrodu. Dlatego przed rozpoczęciem budowy domu powinniśmy zebrać wierzchnią warstwę ziemi i przechować ją do momentu wykonania ogrodu. W ten sposób jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić ponieważ, zniszczonej w trakcie budowy warstwy urodzajnej nie da się odzyskać, a nawiezienie nowej warstwy minimum 10 cm pod sam trawnik, odchudzi znacząco nasz portfel. Humus gromadzimy w pobliżu miejsc jego późniejszego użycia, w pryzmie nie szerszej niż 3 m i nie wyższej niż 1,5 m. Usypanie ziemi w zbyt dużą pryzmę powoduje, że traci ona swoje właściwości . Żyzną ziemię powinniśmy rozłożyć tak szybko, jak to jest możliwe. Do jej wzbogacenia warto po rozścieleniu podłoża w miejscu docelowym zlać podłoże preparatem Master humus Trawnik.

Wpływ humusu na rośliny:

  • Humusma zbawienny wpływ na wzrost i rozwój wszystkich roślin uprawianych w ogrodzie. Ponieważ dostarcza im składniki odżywcze naturalnego pochodzenia oraz poprawia dostępność związków mineralnych, pozwala zmniejszyć ilość stosowanych nawozów, a tym samym obniżyć koszty uprawy roślin i ograniczyć ryzyko ich przenawożenia.
  • Po zastosowaniu humusu, gleba łatwiej się nagrzewa i lepiej chłonnie wodę, co sprzyja głównie młodym roślinom. Próchnica pozwala efektywniej wykorzystywać dostępne w glebie składniki odżywcze, dzięki temu rośliny stają się silniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium