Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Jak chronić iglaki przed szkodnikami i chorobami? 0
Jak chronić iglaki przed szkodnikami i chorobami?

Rośliny iglaste potocznie zwane iglakami to jedne z najpopularniejszych roślin sadzonych w ogrodach. Drzewa i krzewy iglaste nie wymagają zbyt wiele wymagań, lecz aby rosły zdrowo wymagają odpowiednich zabiegów.

Jak chronić rośliny iglaste przed chorobami i szkodnikami?

Rośliny iglaste są stosunkowo rzadko atakowane przez choroby i szkodniki i zwykle nie wymagają wykonywania systematycznych zabiegów ochronnych. Ale są wyjątki od tej reguły.

 

  • przędziorki są odwiecznym problemem w uprawie wielu odmian świerków. Przędziorki są bardziej niebezpieczne im mamy cieplejsze i bardziej suche lato. Szczególnie chętnie atakują odmiany świerka białego np. bardzo popularną odmianę ‘Conica’, ale mogą występować także na świerku pospolitym i kłującym.

Szkodniki te powodują żółknięcie i opadanie igieł od strony silnie nasłonecznionej. Owady są małe, niewidoczne gołym okiem!

  • misecznik cisowiec, powszechnie występuje na cisach. Zobaczymy w postaci brązowych tarczek przyklejonych do pędów. Rośliny opanowane przez miseczniki rosną bardzo słabo i są lepkie od rosy miodowej
  • tarcznik jałowcowy, występuje na wielu odmianach jałowców, wytwarza małe białawe tarczki. Szkodnik może doprowadzić do całkowitego zamierania roślin, poprzedzonego deformacjami pędów i zahamowaniem wzrostu.

Tuż po zauważeniu pierwszych szkodników powinniśmy zastosować Magic Protect Insect na bazie naturalnych substancji z mikroelementami i nie powodującym zatykania błon komórkowych ani aparatów szparkowych w roślinach, co zapewnia im prawidłowe oddychanie. Środek powinien być stosowany na igły, ponieważ zapachem wabi małe szkodniki i powoduje zaklejenie ich, dzięki temu następuje naturalna likwidacja.

Zupełnie innym problemem budzącym niepokój wielu właścicieli ogrodów jest zjawisko żółknięcia, a następnie zrzucania igieł i łusek przez rośliny iglaste. Proces ten zachodzi w okresie jesieni i jest zjawiskiem występującym przez zbyt mocne przesuszenie gleby w czasie bez śnieżnych zim oraz brakiem pierwiastka jakim jest magnez. Iglaki zużywają rocznie bardzo dużą ilość magnezu na nowe przyrosty, gdy brakuje magnezu pobierają go z najstarszych i najsłabszych części. Po przetransportowaniu magnezu, stare igliwia obumierają i brązowieją. Jeśli roślinom dostarczymy odpowiednią ilość czystego magnezu, to nie będą pobierały go z innych części.

 W związku z tym warto zastosować nawóz Master Garden Mg 99% . Jest to pierwszy na świecie nawóz, który w 100% zapobiega brązowieniu i chlorozie roślin w postaci czystego Hydratu Magnezu. Nawóz jest w postaci płatkowanej, dzięki temu jest natychmiast rozpuszczalny, pobierany do rośliny niezależnie od pH gleby i warunków glebowych. Nawóz Master Garden Mg 99 dostarcza w zalecanych dawkach odpowiednią ilość magnezu. Dzięki temu nie następuje chloroza i obumieranie z przyczyn fizjologicznych.

Jeśli chcemy maksymalnie zwiększyć roczny przyrost np. Żywotników, wystarczy zwiększyć dawkowanie magnezu wówczas rośliny będą miały jeszcze więcej magnezu na budowanie nowych części. Bez magnezu nie powstanie żadne nowe igliwie czy liść.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium