Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych 0
Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych

Jesień a dokładnie początek października aż do pierwszych przymrozków, to najlepszy termin sadzenia drzew i krzewów owocowych, szczególnie tych uprawianych z gołą bryłą korzeniową. Sadzenie w tym terminie ma o wiele więcej zalet niż sadzenie wiosenne. Rośliny posadzone jesienią o wiele lepiej znoszą szok zmiany środowiska. Jesienią drzewa i krzewy oszczędzają energię, którą musiały by użyć na wytworzenie części nadziemnych czyli budowę korony, wzrost, tworzenie liści i pąków kwiatowych. Drzewa i krzewy mogą wykorzystać tą energię na odbudowę systemu korzeniowego, w szczególności korzeniach włośnikowych, które odpowiadają za pobieranie wody i składników pokarmowych. Warto również od razu po posadzeniu przystąpić do cięcia korygującego. Ponieważ przy nasadzeniach wiosennych jesteśmy już po tym terminie i mamy praktycznie rok do tyłu z formowaniem korony. Dodatkową zaletą sadzenia drzew i krzewów owocowych jesienią jest dostępność dużej ilości różnorodnych odmian i gatunków w centrach oraz szkółkach ogrodniczych. Cykl produkcyjny sadzonek sprawia, że największy wybór drzew i krzewów owocowych jest jesienią. Więc jeśli szukamy jakiejś rzadkiej odmiany, istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy ją w ofercie jesiennej. Główną zaletą jesiennego sadzenia owocówek jest przede wszystkim cena. Koszt drzewek i krzewów są o wiele niższe niż podczas zakupów wiosennych. Spowodowane jest to najczęściej faktem iż sezon ogrodniczy się kończy a szkółkarze chcą wyprzedać jak najwięcej materiału roślinnego. Natomiast wiosną sprzedawcy i menadżerowie centrów ogrodniczych oraz szkółek korzystają z okazji i podnoszą ceny roślin nawet o 50 % wiedząc że zdecydowana większość klientów kupuje pod wpływem chwili i emocji. Dodatkowo na rynku jest dużo mniej sadzonek drzew i krzewów owocowych, co podnosi ich ceny detaliczne, ponieważ popyt jest bardzo duży, a towaru ograniczona ilość.

Miejsce pod planowane nowe nasadzenia drzew i krzewów owocowych trzeba przygotować wcześniej – najlepiej już w sierpniu. Ziemię należy przekopać i dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia i chwasty. Glebę trzeba także wzbogacić w substancje organiczne i mineralne znajdujące się w nawozach Master uniwersalny jesień oraz humus master drzewa i krzewy owocowe. Drzewa owocowe sadzimy na tej samej wysokości jak rosły w doniczce. Sadzenie rośliny zaczynamy od wykopania dołu, który powinien być minimum dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa sadzonej przez nas rośliny. Nie wolno skracać korzeni, na dno dołka wsypujemy warstwę urodzajnej ziemi. Następnie ustawiamy roślinę i rozkładamy korzenie. Jeśli bryła korzeniowa w doniczce jest przerośnięta to należy porozrywać bryłę aby ułatwić jej późniejszy rozrost korzeni. Należy pamiętać że rośliny, które miały poprzerastany system korzeniowy i nie zostały rozluźnione w przyszłości po prostu uschną. Jej korzenie się nie rozrosną, ponieważ nie będą dostarczały wody ani składników pokarmowych. Drzewa najlepiej sadzić w dwie osoby, ponieważ gdy jedna osoba przytrzymuje roślinę, to druga stopniowo zasypuje dołek ziemią udeptując ją. Przytrzymując roślinę trzeba nią lekko potrząsać, wykonując pionowe, krótkie, ale energiczne ruchy, wtedy ziemia dokładnie wypełni przestrzenie między korzeniami. Zanim całkowicie wypełnimy dołek podłożem, roślinę należy obficie podlać wodą. Następnie dosypujemy resztę ziemi i dokładnie lecz delikatnie udeptujemy podłoże wokół rośliny. Wysokie drzewa powinniśmy zapalikować aby w przyszłości się nie przechyliły.

Reasumując jeśli macie w planach posadzić drzewo bądź krzew owocowy, zróbcie to teraz, unikniecie wiele nieprzyjemnych niespodzianek i zaoszczędzicie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium