Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Jesienne zakładanie trawnika 0
Jesienne zakładanie trawnika

Wczesna jesień jest idealnym terminem na zakładanie trawnika, panują wówczas odpowiednie warunki klimatyczne do kiełkowania i rozwoju traw. Mieszanki zaleca się wysiewać od końca sierpnia do pierwszej połowy  października lecz to i tak jest wszystko uzależnione od temperatury powietrza. Minimalna temperatura niezbędna do wykiełkowania siewu traw wynosi 6-8 st. C. Należy również zaznaczyć że siew wykonany na wczesną jesienią jest bezpieczniejszy od listopadowych dni, ponieważ rośliny zdążą się odpowiednio  ukorzenić i przygotować na nadejście mrozów.

Przed rozpoczęciem prac porządkowych warto rozejrzeć się odpowiednią mieszanką traw, dostosowana do przyszłego użytkowania nawierzchni trawiastej. Jeśli trawnik będzie służył do zabawy i gier, powinniśmy zdecydować się na mieszankę sportową.

Podłoże przed siewem musimy dokładnie przekopać wyrównać i wygrabić z odpadów organicznych i sztucznych. Szczególnie groźne są pozostawione części chwastów, zwłaszcza korzenie oraz kłącza. Warto również zmierzyć odczyn gleby na której ma wyrosnąć w przyszłości nasza murawa, ponieważ trawa najlepiej rośnie przy pH 5,6-6,5. Gdy podłoże jest zbyt kwaśne powinniśmy zastosować kredę wapniową która znajduje się a nawozie Master Calcium jesień. Podłoże powinno być także przepuszczalne i dość zasobne w składniki pokarmowe. Jeśli w ogrodzie dominują gleby gliniaste, trzeba rozluźnić je dodając piasek i humus, najlepiej ten z dedykowana mikroflorą do nawierzchni trawiastych znajdująca się w produkcie takim jak Master humus trawnik. Warto również zastosować nawóz Master Trawnik Jesień, który zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe potrzebne do wzrostu traw. Przygotuje murawę do spoczynku zimowego oraz zapewni dobry start roślinom przez dostępne składniki pokarmowe w glebie, tak ważne wiosną.

Siew traw możemy wysiewać ręcznie lub z użyciem siewnika. Zabieg najczęściej wykonuje się dwukrotnie, czyli według zasady „na krzyż”. Średnie ilości potrzebnych nasion do wykonania trawnika znajdziemy na etykiecie zakupionego siewu traw. Nasiona kiełkują w okresie 1-3 tygodni od siewu a wszystko zależy od gatunku trawy oraz warunków klimatyczno - glebowych. Następnie teren należy utwardzić i wyrównać, wykonując wałowanie. Dopiero po tej pracy, obszar trawnika należy porządnie podlać wodą.

Świeżo założony trawnik powinien być regularnie podlewany, ponieważ podczas okresu rozwoju traw nawet krótkotrwałe przesuszenie może doprowadzić do jej uschnięcia. Jeśli zauważymy że siew w niektórych miejscach nie wykiełkował to powinniśmy jak najszybciej wykonać dosiewkę, ograniczy to ryzyko wyrastania w nadmiernej ilości chwastów. To ograniczy ryzyko zachwaszczenia. Młody trawnik, powinniśmy zacząć kosić, gdy trawa osiągnie 8-10cm wysokości. Pierwsze koszenie wykonuje się dość wysoko bo na 5-6 cm, dopiero, gdy trawa się rozkrzewi, możemy wykonać koszenie na 4 cm. Z reguły ostatnie koszenie nowego trawnika wykonuje się na końcu października.

Uwaga na błędy podczas zakładania trawnika:

  • Niewłaściwy termin–zbyt późne zakładanie trawnika, które nie pozwala trawie na odpowiednie przygotowanie trawy do zimy.
  • Nieprawidłowe przygotowanie podłoża– ten błąd będzie skutkował słabą jakością trawnika w przyszłych latach. Przed założeniem trawnika należy podłoże dokładnie oczyścić, wyrównać i spulchnić.
  • Niewłaściwy dobór mieszanki traw– często nie zwraca się na to uwagi, siejąc jeden rodzaj trawy w całym ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że mieszanki nasion traw, w zależności od składu, mają różne właściwości. Trawnik często deptany potrzebuje innej mieszanki niż ten wyłącznie dekoracyjny.
  • Nierównomierny siew i niewłaściwe przykrycie nasion– to przyczyny powstania „gołych” miejsc na trawniku lub zbyt gęsto rosnącej trawy. Problem najczęściej pojawia się, gdy nasiona traw wysiewamy ręcznie. Dlatego musimy pamiętać że teren powinien być obsiany dwukrotnie, czyli na krzyż. Nasiona musimy przykryć podłożem (0,5–1 cm) – jeśli warstwa jest zbyt gruba, nasiona nie wykiełkują.
  • Brak wałowania–brak wałowania, jest to przyczyną nierównego osiadania darni i tworzenia zagłębień w trawniku utrudniających koszenie.
  • Brak podlewania –woda jest bardzo ważnym czynnikiem, szczególnie w fazie kiełkowania i korzenienia się traw. Trawnik powinien być podlewany równomiernie, czyli na każdy metr kwadratowy wody powinna spaść taka sama dawka wody, z wyjątkiem miejsc zacienionych (tam dawka powinna być mniejsza). Problem ten możemy rozwiązać w bardzo prosty sposób. A mianowicie zakładając system automatycznego nawadniania. Po wprowadzeniu ustawień, trawnik powinien być w początkowej fazie kilkukrotnie dziennie podlewany, zaczynając oczywiście od najbezpieczniejszej rannej pory dla naszego trawnika. Dlaczego ranna pora jest tak często zaleczana? Chodzi tu o przede wszystkim choroby grzybowe które rozwijają się najczęściej na trawnikach podlewanych wieczorem (duża wilgotność utrzymująca się wieczorem i w nocy). A dlaczego nie w południe? Trawnik podlewany w południe jest często poparzony. Woda pobierana bezpośrednio z wodociągów bądź studni jest po prostu zimna i w momencie zraszania nią gorących źdźbeł trawy następuje szok termiczny. Podlewając murawę rano zapobiegamy wyżej wymienionych problemów z trawnikiem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium