Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Jesienny krzew- Ognik szkarłatny 0
Jesienny krzew- Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny to krzew ozdobny, posiadający piękne, kolorowe owoce dekoracyjne przede wszystkim w czasie jesieni. Może dorastać do około 3 metrów wysokości o nieregularnym i rozłożystym pokroju. Ognik posiada półzimozielone liście o owalnym kształcie utrzymujące się na krzewie do silnych mrozów. Krzew kwitnie na przełomie maja i czerwca a jego kwiatostany mają kolor biały i są niezwykle miododajne. Po kwitnieniu pojawiają się na nim owoce, koloru jaskrawoczerwonego lub żółtego, skupione w dużych baldachogronach.

Krzew lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Preferuje gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne ze sporą zawartością wapnia o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie przepada jednak za suchymi stanowiskami i nadmiernie wilgotnymi.

Jak dbać o nasz ognik w ogrodzie? Młode sadzonki powinny zostać przede wszystkim okryte na zimę. Zabieg ten pozwoli ochronić młode liście i pędy przed przemarzaniem spowodowanym przede wszystkim zimnymi wiatrami. Starsze okazy dobrze sobie radzą z mrozem. Po zimie powinniśmy zadbać o to aby usunąć suce pędy aż do momentu zauważenia żywej tkanki. Przed zimą powinniśmy koniecznie pamiętać aby podlać krzew, aby  przedłużyć żywotność liściom. Odpowiedni zapas wody sprawi, że później opadną. Krzew ognik lubi też nawożenie preparatami wieloskładnikowymi. Dlatego warto o tym pamiętać zawłaszcza wiosną, kiedy dokarmiamy inne rośliny. Odpowiednim preparatem będzie Master Uniwersalny  oraz  Master humus żywopłoty, które dostarczą niezbędne składniki pokarmowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

Czy wiedzieliście że ognik szkarłatny jest często wykorzystywany do stworzenia kolorowego jesiennego żywopłotu? Ognik jest wyjątkowo podatny na cięcia, aby uzyskać zwarty pokrój żywopłotu powinien być cięty dwukrotnie w ciągu roku. Zabieg ten przeprowadzamy w czerwcu po kwitnieniu oraz na końcu sierpnia. Sprzyja on kwitnieniu i owocowaniu w okresie jesiennym. Wykonując cięcie musimy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić i nie usuwać ich pięknych owocostanów.

Ognik szkarłatny jest dość podatny na choroby grzybowe i szkodniki. Bardzo często jest atakowany przez parch. Krzew narażony jest na działanie tego grzyba przez cały okres wegetacyjny szczególnie podczas zwiększonej wilgotności. Choroba ta objawia się w postaci zgrubień i uszkodzeń pojawiających się na pędach oraz plam występujących się na liściach. Inną chorobą, która może atakować krzew ognik jest zaraza ogniowa, objawiająca się  w postaci zmian na korze, zwijających się liściach, zamieraniu pędów.  Aby pozbyć się wszelkich chorób grzybowych z ognika należy zastosować preparat Magic Fungi Systemic.

Natomiast popularnym szkodnikiem atakującym ognik szkarłatny jest mszyca. W gorące lata mogą atakować nawet całe rośliny. Aby pozbyć się mszycy należy zastosować preparat Magic Insect Systemic.

Na świecie znanych jest sześć gatunków ognika lecz w Polsce uprawiany jest tylko jeden w postaci kilku odmian. W zależności od odmiany różnią się odrobinę pokrojem, wysokością i kolorem owoców oraz odpornością na szkodniki i choroby a także mróz. Najczęściej wykorzystywana jest odmiana „Orange Glow”, która osiąga 4 metry wysokości. Bardzo szybko rośnie a jej owoce przybierają barwę od jaskrawo pomarańczowej do czerwonej. Odmiana ta jest wyjątkowo odporna na parcha, jednak nie zbyt na mróz. Inną ciekawą odmianą tego krzewu jest „Konayi”. Jest to krzew, osiągający niewielką wysokość, bo około 1,5 metra. Jest to krzew karłowy o pomarańczowo-czerwonych owocach. Jest to odmiana odporna na choroby i mróz. Jest idealną rośliną na żywopłoty przez długie ciernie, które chronią przed intruzami. Wyjątkową ozdobą każdego ognika są jego owoce. Przy lekkiej zimie dekoruje ogród nawet przez cały rok.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium