Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Jeżówka w ogrodzie i jej lecznicze działanie 0
Jeżówka w ogrodzie i jej lecznicze działanie

Jeżówka jest bardzo interesującym oraz efektownym kwiatem, który może urozmaicić nawet najbardziej nudny ogród przydomowy. Ta piękna bylina należy do rodziny astrowatych i pochodzi z Ameryki Północnej. Jeżówka obecnie jest bardzo popularną byliną w Europie ze względu na bardzo niskie wymagania uprawowe oraz wysokie walory dekoracyjne. W Polsce najbardziej znana jest jeżówka purpurowa, która wyróżnia się okazałymi kwiatostanami w kolorze purpurowym lub fiołkoróżowym. Środek kwiatostanu wyglądem przypomina jeża, ze względu na jego duży wypukły kształt oraz brązowo-żółty kolor. Jeżówka kwitnie od lipca do października. Liście ma szorstkie, sztywne o kolorze ciemnozielonym. Bylina posiada sztywne i wniesione do góry i osiąga około 1.5 wysokości.

Jeżówka nie jest trudną w uprawie byliną, wymaga jedynie odpowiedniej gleby i stanowiska. Rośliny powinny rosnąć na stanowisku słonecznym, ewentualnie lekko zacienionym oraz glebie żyznej i przepuszczalnej. Nie lubi gleb lekkich i piaszczystych, natomiast uwielbia obszary, gdzie występują wysokie opady deszczu.

Czy wiedzieliście że jeżówkę, stosuje się w przemyśle farmaceutycznym? Dlatego coraz częściej możemy zobaczyć ich plantacje na polach. Ta ozdobna roślina wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego, szczególnie ważne w okresie jesienno- zimowym. Składniki zawarte w jeżówkach, takie jak miedź, żelazo, wielocukry, poliacetylen, garbniki, glikozydy, terpeny, białka, kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, C i E poprawiają działanie układu odpornościowego. Nalewki, maści i syropy z dodatkiem jeżówki pomagają zwalczyć infekcje wirusowe i bakteryjne. Warto zatem posadzić w swym ogrodzie kilka sztuk tej bardzo przydatnej rośliny.

Podczas uprawy jeżówki ważnym elementem jest regularne pozbywanie się chwastów wieloletnich takich jak mniszek lekarki, perz, czy powój polny. Warto również zwrócić również uwagę na to że jeżówka jest rośliną dość ekspansywną, ponieważ szybko się rozrasta i do tego produkuje samosiejki. Ważnym elementem jest również nawożenie, a w szczególności nawozem azotowym, ponieważ brak tego pierwiastka w glebie powoduje natychmiastowe zahamowanie wzrostu roślin. Warto również rośliny nawieźć wiosną oraz jesienią nawozem Master PK który zawiera ważne składniki jak fosfor i potas.

Pielęgnacja jeżówek ogranicza się do regularnego podlewania i podwiązywania roślin tak, aby długie pędy nie opadały. Jeżówek nie należy również przesadzać, ponieważ źle znoszą zmiany stanowiska.

Ciekawe odmiany:

- „White Swan” – płatki w kolorze białym

- „Kim’s Knee Hight” – płatki w intensywnym różowym kolorze

- „Magnus” – płatki ciemnoróżowe,

-„Rubinstren” – stokrotkowate kwiatostany w kolorze różowym

Jeżówki doskonale nadają się również na kwiat cięty. Zaletą ich jest to, że w wodzie wyglądają świeżo przez długi czas. Wyglądają bardzo dobrze w połączeniu z innymi roślinami. Stosuję się je do kompozycji naturalistycznych albo do różnokolorowych kompozycji kwiatowych. Jeżówki są kwiatami dość wysokimi, dlatego powinna być sadzona na tyle rabaty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium