Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Liliowce w ogrodzie 0
Liliowce w ogrodzie

Liliowce to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych bylin ogrodowych. Zawdzięczają swą popularność swym pięknym kwiatom, niewielkim wymaganiom uprawowym oraz długowieczności. Nie usychają nawet w największe upały i nie chorują. Liliowce  nie są ekspansywnie, pomiędzy ich kępy nie wrastają chwasty - wytrzymują nawet konkurencję z perzem. Liliowce na jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez 20–30 lat i nie wymagają przy tym odmładzania, tworząc okazałe, wspaniale kwitnący kępy.

Czy wiedzieliście że Liliowiec odmiany Key to My Heart może mieć każdy kwiat innego koloru? Niezwykłe w tej grupie odmian jest to, że nigdy nie wiadomo, jaki będzie kolejny rozwijający się pąk! Nadążając za zapotrzebowaniem rynku, hodowcy próbują tworzyć odmiany, których kwiaty podziwiać można nie tylko w ciągu dnia, ale także o świcie czy w środku nocy. Tą unikalną cechą wyróżnia się 'Jan Paweł Wielki' - rozchyla płatki już o drugiej w nocy. Kwiaty liliowców znane są z tego, że rozwijają się zwykle między godziną 7 a 8 rano.

Jakie stanowisko do uprawy?

Liliowce najlepiej będą się czuły na stanowisku słonecznym lub lekko półcienistym. Takie warunki już po kilku latach pozwalają uzyskać gęste zwarte kępy wspaniale kwitnących roślin i to niemal bez żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Liliowce są roślinami mało wymagającymi i posiadają bardzo  duże zdolności aklimatyzacyjne, dlatego mogą być uprawiane także na innych stanowiskach – rośliny będą się również dobrze rozwijały w cieniu lecz ich kwitnienie będzie krótsze i mniej obfite.

Jakie podłoże potrzebuje liliowiec?

Liliowce uwielbiają umiarkowanie wilgotną, żyzną glebę. Pomimo tego dość dobrze znoszą suszę, co pozwala sadzić je na glebach lekkich i przepuszczalnych. Nie przeszkadza im również podmokłe podłoże, dlatego dobrze rosną w pobliżu zbiorników wodnych.

Odporność na mróz, choroby i szkodniki

Większość liliowców dobrze znosi niską temperaturę więc nie musimy ich okrywać na zimę. Liliowce nie są też podatne na choroby i szkodniki, choć na suchych stanowiskach mogą im zagrażać przędziorki, a zimą nornice zjadające mięsiste korzenie.

Czy wiedzie liście że liliowce możemy bardzo łatwo rozmnożyć? Młode rośliny można pozyskać przez podział karp wiosną lub jesienią.

Jak komponować liliowce z innymi roślinami?

Liliowce to rośliny, które nadają się do tworzenia kompozycji rabatowych, przez ich zielone kępy liści stanowiące ciekawy akcent dekoracyjny. Możemy nimi również obsadzić skarpy, a także uprawiać w pobliżu oczek wodnych lub stawów. Niższe odmiany liliowców znakomicie nadają się do uprawy w pojemnikach. Liliowce zazwyczaj zakwitają w czerwcu i lipcu, jednak niektóre gatunki rozwijają swoje kwiaty już w maju, a inne powtarzają kwitnienie pod koniec lata i jesienią. Na jednym pędzie może znajdować się nawet kilkanaście pędów kwiatostanowych, co zapewnia ciągłość kwitnienia nawet przez 4–8 tygodni.

Na szczególną uwagę zasługują odmiany o pełnych kwiatach przypominających piwonie, ponieważ ich nitki pręcikowe przekształcone są w płatki. Pełne kwiatostany ma liliowiec 'Fire Agate' oraz polska odmiana 'Polish Truffle'. Innym typem pełnego liliowca jest 'Company of Swans', gdzie pojawia się jeden lub dwa dodatkowe okółki płatków.

Kilka lat temu pojawiły się liliowce o bardzo szerokich obwódkach wokół płatków. Obwódki mogą być jaśniejsze od tła, jak u odmiany 'Featuring The Gold', ciemne ('Dog Warner') lub brązowe ('Fashion Police').

Dużą popularnością cieszą się liliowce, których płatki ozdobione są na brzegach kolcami. Należy do nich 'Fantastic Fringe' lub nieco starsza odmiana 'Forestlake Ragamuffin'. Ciekawostką jest 'Eyes Wide Shut'; liliowiec o prawie czarnych kolcach na bladomorelowym tle oraz polsko-białoruska odmiana 'Thanks Pavel' o kolcach wyjątkowo długich, zabarwionych na ciemno śliwkowy kolor. Piękne białe kolce na tle ciemnofioletowym ma liliowiec 'Larry Obession'.

Prawdziwą rewolucją jest uzyskanie przez hodowców odmiany kwitnącej na niebiesko. 'Which Way' błyska pięknym, czysto niebieskim okiem. Niebieskie środki ma również miniaturowa 'Blink Of An Eye', zaś lawendowym odcieniem wyróżnia się liliowiec 'Fantasy Eyes'.

Czy wiedzieliście że niektóre liliowce przypominają pająki?

W tej grupie dominują tzw. liliowce pajęcze. Największe kwiaty ma odmiana 'Long Tall Sally' osiągające nawet 35 cm. Nieco mniejsze kwiaty ma 'Royal Celebration' - ich średnica to około 30 cm.

Dodatkową ozdobą roślin mogą być także pasiaste liście. Sam liliowiec rdzawy (Hemrocallis fulva) jego odmiana 'Kwanzo' tworzy blaszki liściowe z jednej strony białe, a z drugiej całkowicie zielone. Polskimi pasiastymi odmianami są 'Sungold Candy', 'Wren Song' czy 'Camera Ready'. Jedyny w swoim rodzaju jest liliowiec 'Ride The Wind'. Wiosną liście tej odmiany są koloru skórki cytryny; z czasem ciemnieją i podczas kwitnienia mają już typowy dla liliowców zielony odcień.

Współczesne odmiany zachwycają nie tylko kształtem i barwą kwiatów, ale także ich ilością. Hodowcy zadbali także o to, by liści liliowców nie ścinał pierwszy mróz. Do odmian zimozielonych należą np. 'Darla Anita' oraz 'Jan Paweł Wielki'.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium