Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Na jakich roślinach żeruje mszyca i jak ją zwalczyć? 0
Na jakich roślinach żeruje mszyca i jak ją zwalczyć?

 

Wielu z nas bagatelizuje pojawienie się mszyc na roślinach. To dość powszechny szkodnik, który potrafi nie tylko zaatakować rośliny ozdobne ale warzywa, drzewa i krzewy owocowe, iglaki, a nawet chwasty. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele złego może wyrządzić naszym roślinom.


Mszyce to niewielkie owady osiągające wielkość od 2 do 5mm. W zależności od gatunku oraz fazy rozwoju. Mszyce mogą być koloru kremowego, zielonego, pomarańczowego, żółtego lub czarnego.

 

Czy wiedzieliście, że mszyce zawsze występują gromadnie, w licznych koloniach po kilkadziesiąt lub kilkaset osobników?

Żerują najczęściej na młodych pędach, liściach lub pąkach kwiatowych. Mszyce wysysają soki z organizmu roślin, osłabiając ją i niszcząc od środka. Podczas żerowania wydzielają spadź– lepką substancję oklejającą roślinę, która jest pożywką dla grzybów patogennych, które szpecą roślinę, utrudniając jej jednocześnie proces fotosyntezy. Są nosicielami wielu groźnych wirusów. Rozmnażają się w błyskawicznym tempie, oblepiając nie tylko liście ale również pędy.

Wiecie, że żerowanie mszyc hamuje lub całkowicie wstrzymuje wzrost roślin? 

Liczne rany zadawane roślinom przez mszyce powoduje zniekształcenia liści i pędów. Rośliny tracą walory ozdobne oraz karłowacieją. Aby mszycę zwalczyć całkowicie musimy zareagować jak najszybciej.


Czy słyszeliście, że wykonując opryski na mszyce, należy pamiętać także o żywicielach pierwotnych mszyc dwudomowych np. mszyca trzmielinowo-burakowa?
 

Rośliny żywicielskie należy opryskiwać wiosną, w odpowiednim dla danej mszycy okresie rozwojowym. Doskonałym przykładem takiego postępowania jest wiosenny opryski trzmieliny, który zahamuje lub całkowicie zniszczy mszycę na burakach w kolejnych miesiącach.

A więc jakie rośliny atakują mszyce?

Są to szkodniki “wielożerne” czyli mogące żerować na praktycznie wszystkich roślinach np.: drzewach, krzewach, pnączach, bylinach, roślinach jednorocznych, cebulowych, warzywach, roślinach sadowniczych oraz roślinach doniczkowych.

Dzielimy je na gatunki jedno- i dwudomowe, czyli takie, które żerują na jednym typie roślin, lub zależnie od fazy rozwojowej możemy je spotkać na dwóch typach roślin.

Wyróżniamy:

• mszyca jabłoniowo-babkowa – jest różowo-brązowa, najgroźniejsza mszyca żerująca na jabłoniach,

• mszyca jabłoniowa – jest zielona i atakuje jabłonie, gruszę, pigwę, głóg czy jarzębinę,

• mszyca różano-szczeciowa – jest zielona lub czerwona, atakuje róże i rośliny zielne (zależnie od fazy rozwoju),

• mszyca porzeczkowo-czyściecowa – jest ciemnoszara, atakuje krzewy porzeczek i agrestu oraz sosny pięcioigielne,

• mszyca pelargoniowa – jest jasno-zielona, atakuje rośliny szklarniowe,

• mszyca buraczana – jest czarna, atakuje m.in. buraki ćwikłowe a także na wielu krzewach ozdobnych i roślinach doniczkowych.

• mszyca kapuścianka – jest kremowa żeruje przeważnie na wszystkich warzywach kapustnych,

• Istnieją również gatunki mszyc, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach, jednak rzadko się pojawiają.

Jak skutecznie się ich pozbyć?

Mszyce nie pojawiają się znikąd – przelatują na nasze rośliny z chwastów lub z zarośli a także od sąsiada. Powinniśmy raz na jakiś czas dokładnie obejrzeć rośliny na obrzeżach ogrodu i zareagować od razu jak je zobaczymy ponieważ mszyce rozmnażają się bardzo szybko. Zatem jeśli mamy ciepłą zimę a właściwie nie mamy jej w ogóle tak jak było w tym roku to powinniśmy opryski wykonać już na początku marca.

Skutecznym preparatem jest Magic Protect Insect na bazie naturalnych substancji z mikroelementami i nie powodującym zatykania błon komórkowych ani aparatów szparkowych w roślinach, co zapewnia im prawidłowe oddychanie. Środek powinien być stosowany na liście, ponieważ zapachem wabi małe szkodniki i powoduje zaklejenie ich, dzięki temu następuje naturalna likwidacja.

Zwalczanie szkodników wiosną ma bardzo duży wpływ na ich populację.

Zasada: im więcej larw wiosną zwalczymy, tym później mniejsza populacja wystąpi.

Przed planowanym zabiegiem należy sprawdzić prognozę pogody. Preparatów nie stosuje się, gdy występują w nocy temperatury ujemne. Najkorzystniej, gdy temperatura w dniu zabiegu oraz przez kolejne kilka dni będzie rosła i nie będą występowały opady deszczu, ponieważ zabieg będziemy musieli powtórzyć.

Czy wiedzieliście że części roślin od strony południowej zawsze gromadzą większość szkodników?

Słyszeliście o roślinach odstraszające mszyce?

Aby zminimalizować ryzyko przybycia do naszego ogrodu mszyc możemy posadzić w ogrodzie kilka roślin, które mają właściwości odstraszające i zniechęcające mszyce do żerowania. 

Takimi roślinami są np.: 

• czosnek niedźwiedzi, 

• cebula

• mięta

• lawenda.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium