Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Pietruszka naciowa- eksplozja witamin! 0
Pietruszka naciowa- eksplozja witamin!

Pietruszka naciowa nie jest trudna w uprawie, więc warto uprawiać ją w swych ogrodach, balkonach czy domach. Zbiory liści możemy przeprowadzać wielokrotnie, zależnie od potrzeby, zaopatrując swą kuchnie w świeżą i zdrową pietruszkę przez cały rok.  

Pietruszka naciowa  rozwija nadziemną część, tworząc obfite rozety intensywnie pachnących liści w przeciwieństwie do pietruszki korzeniowej. Jej korzenie są drobniejsze, twarde i łykowate, nie nadające się do spożycia. Liście pietruszki bogate są sole mineralne, zwłaszcza wapń, potas, fosfor, żelazo, witaminy A, B1, B2. Ponadto pietruszka naciowa stanowi jedno z najbogatszych źródeł witaminy C!

 

Odmiany pietruszki naciowej:

  • 'Festival'- odmiana o liściach gładkich, charakteryzuje się intensywnie zielonymi, aromatycznymi liści odpornymi na żółknięcie i tolerancyjnymi na mączniaka prawdziwego. Dobrze zimuje w gruncie,
  • 'Karnaval' - odmiana o liściach gładkich, polecana do całorocznej uprawy, szybko odrastająca, jest średnio wysoka i rozłożysta, a jej liście są duże i charakteryzują się silnym aromatem,
  • 'Moss Curled' - odmiana kędzierzawa, nie tworzy korzenia palowego i nadaje się do wysiewu we wszystkich terminach, również jesienią,
  • 'Astra'- odmiana kędzierzawa, polecana do całorocznego zbioru naci, ze względu na szybką regenerację liści.

Pietruszka naciowa uwielbia miejsca słoneczne, ewentualnie lekko zacienione o dużej ilości światła rozproszonego. Uprawa w cieniu się nie udaje. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Toleruje odczyn gleby od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Pietruszka naciowa znosi przymrozki, a nawet mrozy do -9 st. C. Zdarza się, że przezimuje w gruncie, nawet bez okrycia, lecz to wszystko zależy od przebiegu pogody w danym roku.

Czy wiecie że pietruszki naciowej nie powinno się jej siać po warzywach korzeniowych? Ponieważ istnieje duże ryzyko rozprzestrzenienia się nicieni, które mogłyby zaatakować korzenie, ani po niej samej. Należy również zwrócić uwagę na to, żeby czas od nawożenia obornikiem wynosił więcej niż 2 lata.

Pietruszkę naciową możemy wysiewać do gruntu już pod koniec lutego do I dekady kwietnia oraz listopadzie. Powinniśmy lecz unikać zbyt późnego wysiewu, ponieważ pietruszka jest wrażliwa na brak wody w szczególności w fazie wschodów. W domu pietruszkę naciową możemy wysiewać nawet w środku zimy.

Czy wiecie że na 10 m2 uprawy wystarczy 5-8 g nasion? Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić od 8-10 cm, między rzędami 25 cm, natomiast głębokość siewu powinna wynosić 1 cm.

Jednym z najważniejszych zabiegów w uprawie polowej pietruszki naciowej jest jej systematyczne odchwaszczanie. Brak pielenia w bardzo szybkim czasie doprowadzi do zarośnięcia upraw przez chwasty i spowoduje zahamowanie wzrostu cennych warzyw. W suszy pietruszkę naciową powinniśmy regularnie nawadniać, ponieważ dostęp do wody jest jej potrzebny nie tylko dla wzrostu, lecz również dla odpowiedniego, ciemnozielonego wybarwienia liści. Pietruszkę należy również regularnie nawozić w szczególności te które są uprawiane w donicach lub doniczkach w domu. Cenne dla rozwoju a także smaku naci są także nawozy z mikroelementami (Master Warzywa) oraz humus (Master humus) które nie zawierają szkodliwych azotynów, powodujących zasolenie gleby.

Prawidłowo uprawiana oraz nawożona pietruszka naciowa jest odporna na choroby i szkodniki. W złych warunkach może być porażana przez alternariozę naci, czarną zgniliznę korzeni i mączniaka prawdziwego. Ze szkodników mogą zagrażać jej m.in. mszyce, nicienie i połyśnica marchwianka. Kluczem w ochronie przed szkodnikami i chorobami jest prawidłowa profilaktyka. W uprawie gruntowej oznacza m.in. przerwy w uprawie w danym miejscu co najmniej na 2-3 lata, w doniczkach – wymianę ziemi przed kolejnym siewem. Jeśli jednak zdarzy się, że nasze rośliny zostaną zaatakowane przez choroby grzybowe lub szkodniki warto zastosować w 100 % bezpieczne preparaty Magic Protect Insect oraz Magic Protect Fungi rozpuszczonych w kondycjonowanej wodzie preparatem Magic Red Water.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium