Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Pigwa a pigwowiec 0
Pigwa a pigwowiec

Pigwowiec i Pigwa są bardzo podobne do siebie lecz są ze sobą dość daleko spokrewnione. Pigwowiec jest niewielkim drzewem, natomiast pigwa niskim krzewem, wykorzystywanym do nasadzeń żywopłotowych. Kwiaty pigwy są stosunkowo duże, koloru białego lub białoróżowego. Pigwowiec kwitnie wiosną a jego kwiatostany maja kolor jaskrawo pomarańczowoczerwony. Owoce pigwowca oraz pigwy są jadalne często przetwarzane na marmolady i galaretki. Sok z pigwowca jest otrzeźwiający i przypomina w smaku sok z cytryny. Pigwowiec jest często sadzony w ogrodach jako kwitnący krzew ozdobny. W Polsce popularne są dwa gatunki, które w naszych warunkach doskonale sobie radzą: Pigwowiec japoński oraz pigwowiec chiński. Pigwowce wprowadzają do ogrodu kolor i zapach. Wiosną sprowadzają do ogrodu wiele owadów. Jesienią owoce stają się żółte i wnoszą, barwny akcent do powoli stającego się smutnego i szarego ogrodu. Owoce pigwy są żółte jak cytryna i pachną jak mieszanka cytryny i jabłka. Twarde owoce o mocnej skórce i ziarnistym miąższu ukazują swój aromatyczny smak dopiero po ugotowaniu.

Owoce pigwy poprawia odporność organizmu, oczyszcza przewód pokarmowy, ma działanie przeciwzapalne. Dodatkowo wspomaga odchudzanie, regeneruje wątrobę, reguluje poziom cholesterolu i obniża poziom cukru we krwi, zapobiega wymiotom, biegunce oraz wzdęciom. Pigwa jest też pomocna w leczeniu przeziębień i grypy. Owoce pigwy zawierają węglowodany, białka i tłuszcz oraz bogactwo składników mineralnych: magnez, fosfor, wapń, potas, żelazo, miedź, siarkę. Owoce pigwy zawierają także witaminy: prowitaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę C.

Pigwowiec jest bardzo łatwy w uprawie, preferuje stanowisko słoneczne. Drzewo powinniśmy sadzić na początku października albo wiosną, pamiętając o tym by zapewnić mu przepuszczalne podłoże.  Pigwowiec lubi regularne podlewanie, lecz nie znosi zastojów wody.

W odpowiednich warunkach pigwowce rozrastają się w wysokie i rozłożyste krzewy. Dlatego też, zwłaszcza sadząc je w roli soliterów, należy zachować odpowiednio duży odstęp między sadzonkami. Aby pigwowiec tworzył zwarty żywopłot, odległości między krzewami powinny wynosić max jednego metra.

Przycinając krzew musimy pamiętać że kwiaty pigwowca rozwijają się na dwuletnich, zdrewniałych pędach. Młode i zielone pozostają bez kwiatów. W ramach odmładzania pigwowca skraca się jednorazowo jedną trzecią wszystkich pędów. Musimy również pamiętać o tym że usuwamy również gałęzie wewnątrz krzewu, aby krzyżowania się gałęzi.

Warto wiedzieć że zwierzęta również lubią owoce pigwowca, więc nie zbierajmy wszystkich owoców i pozostawmy ich część na krzewach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium