Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Rozplenica japońska i jej odmiany 0
Rozplenica japońska i jej odmiany

Rozplenica japońska nazywana też piórkówką, to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych, która obejmuje wiele gatunków roślin. Bylina ta pochodzi ze wschodniej Azji i Australii. Jest szybko rosnącą rośliną, osiągającą do 80 cm wysokości, tworzącą zwarte kępy. Liście są długie, wąskie i szarozielone a kłosy duże i pierzaste koloru czerwonobrązowego wyrastające wysoko ponad kępy liściowe.

Rozpleniaca, należy obecnie do elity traw ozdobnych w ogrodzie, tarasach i balkonach. Zasłużyła sobie na to szybkim wzrostem i przepięknymi kwiatostanami, które zależnie od odmiany mogą mieć różne zabarwienie. Tworzy ona półkoliste kępy, które składają się z przewyższających się wąskich liści. Rozplenica japońska nie tylko imponuje wyglądem, ale i mnogością odmian, których z roku na rok coraz więcej przybywa. Jest to trawa, pasująca do naprawdę wielu założeń kompozycyjnych, a także zdobiąca ogród przez cały rok. Kwiatostany rozplenicy  utrzymują się bardzo długo na roślinie, aż do zimy, dlatego  są ozdobne nawet podczas mroźnych zimowych dni. Wraz z nadejściem większych mrozów kwiatostany rozplenicy japońskiej rozsypują się.

Rozplenica japońska najlepiej się czuje na glebach wilgotnych, ale nie mokrych. Na suchych stanowiskach trawa ta nie rozwija się odpowiednio i przestaje kwitnąć. Roślinę należy sadzić na glebach przepuszczalnych oraz żyznych. Przed posadzeniem rośliny warto do dołka nasypać nawóz Master Kwiaty Ogrodowe. Da to roślinie solidny zastrzyk energii do wzrostu. Pamiętajcie aby uważać z nawozami azotowymi, ponieważ rozplenica wytworzy dużo liści, a kwiatów w ogóle. Warto w takim przypadku zastosować nawóz Master PK. Rozplenice sadzimy co 60-80 cm od siebie, ponieważ posadzone zbyt blisko nie kwitną.

Czy wiedzieliście że rozplenica japońska to trawa, która dość późno rozpoczyna wegetację? Pierwsze źdźbła pojawiają się z reguły w maju, więc należy cierpliwie na nie czekać.

Odmiany rozplenicy japońskiej:

  • 'Hameln' - to najbardziej popularna odmiana rozplenicy japońskiej. Znajdziemy ją w prawie każdej szkółce roślin ozdobnych. Osiąga do 1 m wysokości, szybko rośnie i obficie kwitnie. Kwitnie już w czerwcu, początkowo jej kwiatostany są są jasno beżowe, później ciemnieją i nabierają ciemnobrązowej barwy. Sprawdza się w ogrodach przydomowych, parkach, oraz nasadzeniach w dużych donicach balkonach i tarasach.
  • 'Fireworks' – jest to najbardziej najbardziej spektakularna z rozplenic,zwłaszcza na początku jesieni. Posiada biało-zielone liście, które jesienią przebarwiają się na malinowy kolor. Im stanowisko bardziej słoneczne tym liście są intensywniej wybarwione. Roślina osiąga do 40 cm wysokości. Jesienią pojawiają się charakterystyczne o odcieniu różowawym, miękkie kwiatostany, wyrastające na grubych pędowych łodygach. Jest to odmiana niestety bardzo wrażliwa na mrozy w Polsce jest taktowana jako gatunek jednoroczny.
  • 'Moudry' – jest to ciekawa odmiana, ponieważ jej kłosowate kwiatostany są ciemniejsze w stosunku do gatunku i dzięki temu są bardziej ozdobne. Kłosy pojawiają się od sierpnia do końca października i mogą mieć nawet 12 cm długości, utrzymując się aż do pierwszych mrozów. Dorosłe, rozrośnięte egzemplarze osiągają do 70 cm wysokości i podobną szerokość. Liście odmiany od października przebarwiają się na słomkowy kolor.
  • 'Black Beauty' – szczególną uwagę należy zwrócić na kwiatostany tej odmiany, które w pełni rozkwitu przybierają prawie czarną barwę. Ten gatunek może może osiągnąć podczas kwitnienia nawet do 140 cm wysokości przy około 70- 90 cm szerokości. Kwiatostany pojawiają się od sierpnia do września. Imponująco wygląda sadzona w rabatach wysypanych białym otoczakiem.
  • 'Little Honey' – jest to jedna z najmniejszych odmian rozplenic, dorastająca zaledwie do 20 cm wysokości, a podczas kwitnienia do 30 cm. Tworzy małe kępki, ostrych, cieniutkich liści z biało zabarwionym nerwem liścia dodającym uroku zielonym źdźbłom. Kwiatostany pojawiają się od końca lipca do października i są rzadsze i mniejsze w porównaniu z innymi odmianami rozplenic.
  • 'Red Head' - osiąga do 1 metra wysokości i nawet 80-90 cm szerokości. Na szczególną uwagę zasługują jej kwiatostany, które w początkowej fazie mają jasno fioletowy kolor, który w trakcie przekwitania przechodzi do ciemno brązowego. Odmiana 'Red Head' zaczyna kwitnąć przeważnie od końca sierpnia aż do października. Liście tej odmiany delikatnie się przewieszają, a łodygi z kwiatostanami wyrastają strzeliście do góry.

Późną jesienią po zaschnięciu liści związujemy rozplenicę w snopek, a nasadę kępy obsypujemy kopczykiem z kory sosnowej. Związana trawa lepiej wytrzymuje zimy, gdyż środek kępy ochroniony jest przed mrozem i śniegiem. Gdy pogoda sprzyja możemy przystąpić do ścinania snopków już w marcu. Jeżeli aura nie dopisuje, czekamy na poprawienie się pogody do kwietnia. Następnie przystępujemy do cięcia rozplenicy. Przy użyciu sekatora, pędy rozplenicy ścinamy od zewnątrz do wewnątrz na wysokość 2-3 cm od ziemi, wtedy łatwiej nam będzie usuwać ścięte pędy rozplenicy. Po wstępnym ścięciu wszystkich suchych liści i pędów możemy ewentualnie wyrównać kępę, ścinając wystające kikuty, a nastęnie oczyścić ją z resztek ziemi, kory i liści.

Czy wiecie jak się rozmnoża rospleniacę? Najłatwiej rozmnożyć ją przez podział kępy. Powinniśmy wykonać to wtedy gdy zaczną pojawiać się pierwsze źdźbła. Możemy wykopać wówczas całą roślinę, podzielić ją i porozsadzać w kilku miejscach lub wbić szpadel w kępę w ziemi i wykopać fragment kępy. Podział najlepiej wykonać na egzemplarzach jedno-dwu rocznych, ponieważ dzielenie kilkuletniej kępy to nie lada wyczyn.

Rozplenica japońska doskonale prezentuje się sadzona zarówno pojedynczo, jak również w grupach. Uprawia się ją na obwódkach rabat bylinowych, na obrzeżach zbiorników wodnych oraz w ogrodach wrzosowych. Dobrze wygląda w kompozycjach z bylinami kwitnącymi jesienią. Coraz częściej jest również uprawiana w pojemnikach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium