Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Wiosenne cięcie roślin. 0
Wiosenne cięcie roślin.

Zbliżająca się wiosna to idealny moment na wykonanie cięć drzew i krzewów ozdobnych. Jak jednak odpowiednio wykonać cięcia roślin by pobudziły ich rozwój a nie oszpeciły?

Jakie rośliny tniemy?

Wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji, powinniśmy wykonać cięcie krzewów ozdobnych, które zawiążą pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i zakwitną latem oraz jesienią. Rośliny kwitnące na pędach wieloletnich przycina się nie tylko delikatnie, usuwając stare i cienkie pędy, co pozwali prześwietlić krzew.

Drzewa ozdobne tniemy rzadziej lecz ich przycięcie w okresie wiosennym pozwoli uformować preferowany kształt korony. Należy usunąć gałęzie znajdujące się zbyt nisko, które zacieniają inne rośliny lub przeszkadzają w poruszaniu się po ogrodzie.
Powinniśmy wykonać również cięcia krzewów kwitnących latem, które kwitną na pędach jednorocznych takie jak hortensje bukietowe czy krzewuszki. Te rośliny skraca się do wysokości około 20cm.

W wielu ogrodach znajdują się róże. Konieczne jest usunięcie przemarzniętych pędów podczas zimy oraz wszystkie słabe, stare i chore gałązki. Powinniśmy zostawić od 3 do 7 pędów, które wyglądają na najsilniejsze.

A co z drzewami owocowymi? Je należy przycinać wczesną wiosną, jeszcze za nim ruszą soki. Drzewka posadzone, jako jeden pęd nierozgałęziony powinniśmy przyciąć około 100 cm nad ziemią. Cięcie pozwoli wykształcić odpowiednią do owocowania koronę drzewa. Termin cięcia drzew owocowych zależny jest również od ich rodzaju, drzewa pestkowe powinniśmy ciąć w sierpniu, tuż po zakończeniu owocowania.

Czy wiedzieliście, że brzoskwinie i morele powinniśmy przycinać dwukrotnie?
Pierwszy raz pod koniec marca, gdy nabrzmieją pąki a drugi raz po owocowaniu, przycinając gałęzie o połowę.

Wiosną powinniśmy również przyciąć, niezależnie czy jest to żywopłot liściasty czy iglasty. Odpowiednie cięcie nadać im odpowiednią wysokość oraz kształt. Kolejne cięcie żywopłotów wykonujemy latem.

Nie zapomnijmy o iglakach! Wszystkie przemarznięta, połamane, brązowe czy czerwono-brązowe igły musimy odciąć aby nie szpeciły rośliny.

Wiosną koniecznie usuwamy wszystkie połamane i nadłamane pędy oraz te wyglądające na chore.

Czego nie tniemy wiosną?

Zdecydowanie nie przycinamy krzewów, które kwitną wczesną wiosną i posiadają uformowane pąki kwiatowe. Do takich roślin zaliczamy: liliaki, magnolię, pigwowca, wiśnię oraz różanecznik. Przycinanie krzewów przed kwitnieniem sprawi, że nie zakwitną. Takie rośliny przycinamy dopiero po przekwitnięciu.

Jak powinniśmy ciąć rośliny?

Po pierwsze aby prawidłowo wykonać cięcia krzewów ozdobnych powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sekator. Z cienkimi gałązkami bez problemu poradzi sobie sekator dwuostrzowy. Z kolei do grubych gałęzi potrzebny będzie sekator o przedłużonej rękojeści bądź piłki. Pamiętajmy aby przed każdym cięciem sprawdzić ostrze sekatora. Narzędzie powinno być naostrzone tak by roślina została równomiernie przycięta a nieposzarpana.

Cięcia powinny być wykonywane w pogodne, najlepiej słoneczne dni. Pędy powinniśmy przycinać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Twarde pędy przycinamy około 0,5 cm nad pąkiem a miękkie około 1cm. Pamiętajmy by wszystkie pędy przycinać lekko na skos od pąka, tak by w przypadku dreszczów, woda nie utrzymywała się na nich zbyt długo. Sucha rana drzewa zdecydowanie szybciej zasycha a drzewo lub krzew nie choruje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium