Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Wrzosy w ogrodzie 0
Wrzosy w ogrodzie

Większości z nas jesień kojarzy się z wrzosami. Wchodząc do lasu o tej porze roku przyciągają nasz wzrok kwitnące na  fioletowo wrzosowiska. Oczywiście taki widok może mieć każdy właściciel ogrodu, tarasu czy balkonu. Aby stworzyć tak piękne widoki musimy spełnić kilka podstawowych warunków, a krótko mówią zapewnić im warunki zliczone do ich naturalnego środowiska. Wrzosy najlepiej czują się posadzone w dużej grupie, w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin które występują w lasach. Szczególnie efektowne są wrzosowiska, w których odmiany różniące się wybarwieniem kwiatostanów, tworząc przenikające się plamy złożone z kilkunastu sztuk takich samych odmian roślin. Wrzosy dobrze czują się również na skarpach oraz ogrodach skalnych. Jeśli nie posiadacie ogrodu to wrzosy równie okazale wyglądają zarówno w dużych pojemnikach znajdujących się na tarasie jak i małych doniczkach na balkonie czy nawet w zaciszu domowym.

Wrzosy w naturalnym środowisku rosną na stanowiskach słonecznych, przepuszczalnej, mało urodzajnej oraz kwaśnej glebie (pH 3,5-5). Lubią miejsca suche, w których wiosną i jesienią nie gromadzi się woda, ponieważ ich korzenie w podmokłej glebie szybko gniją.

Zakładając wrzosowisko, powinniśmy zdjąć warstwę około 15cm ziemi i powinniśmy rozsypać kwaśny torf, ponieważ wrzosy posadzone w zwykłej ziemi ogrodowej przestają rosnąć i zamierają. Rabatę przekopujemy na głębokość szpadla. Wrzosy sadzimy w odległości 20-30 cm jedna od drugiej, a następnie ściółkujemy rabatę korą.

Pozwoli to nam utrzymać wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża a jest to bardzo ważne gdyż wrzosy mają bardzo płytki system korzeniowy. Kora chroni także korzenie przed mrozem, a rozkładając się, dostarcza próchnicy oraz odpowiedniego pH.

Wrzosy uprawiane w pojemnikach, a takie są najczęściej sprzedawane, możemy przesadzać do ogrodu przez cały sezon wegetacyjny, jednak najlepiej robić to we wrześniu ponieważ kwitną i możemy je zaaranżować z pozostałą roślinnością w naszym ogrodzie.

Wrzosy nie lubią co prawda nadmiaru wody, jednak w czasie suszy trzeba je regularnie podlewać. Ze względu na płytki system korzeniowy lepiej podlewać je  mniejszą ilością wody, lecz częściej.  

Wiosną rośliny należy zasilić nawozem wieloskładnikowym Master kwiaty ogrodowe, który dostarczy wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, potrzebne do wzrostu i rozwoju roślin kwitnących. Stosuje się zalecaną dawkę na opakowaniu, pamiętając, że wrzosy nie lubią zbyt intensywnego nawożenia. Rozrzuca się go między roślinami, a następnie wpłukuje w podłoże delikatnym strumieniem wody. Najlepsze dla nich są nawozy wolno działające, które przenikają powoli do gleby, w miarę jak są pobierane przez korzenie roślin. Jesienią powinniśmy zastosować nawóz Master wrzosy jesień, który uzupełni brakujące składniki, zapewni długotrwałe kwitnienie oraz przygotuje rośliny do spoczynku zimowego.

Wrzosy należy co roku przycinać wówczas będą tworzyć zwarte, ładne kępy i obficie kwitną. Cięcie wrzosów wykonuje się w kwietniu, odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Małe rośliny można przycinać zwykłymi nożyczkami, duże wygodniej jest ciąć nożycami do żywopłotu.

Choć wrzosy są odporne na mróz, warto je na zimę okryć (najlepiej po pierwszych przymrozkach). Wczesną wiosną, gdy ziemia jest zmarznięta i korzenie nie mogą z niej pobierać wody, rosnące w słonecznym i przewiewnym miejscu rośliny narażone są na przesychanie. Do okrywania roślin na zimę najlepiej nadają się gałęzie sosnowe. Gałęzie osłonią wrzosy przed słońcem i chłodem. Co ważne, będą one przepuszczały powietrze i odrobinę światła. Przykryte liśćmi, które odcinają dopływ świeżego powietrza, wrzosy łatwo gniją.

Czy słyszeliście o odmianie wrzosów pączkowych? Ich kwiaty się nie rozwijają, lecz pozostają w pąkach, dzięki czemu są bardzo trwałe. Zdobią rośliny do końca listopada, czasem też w grudniu. Dopiero silny mróz powoduje, że płatki brązowieją.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium