Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Brązowienie igieł u drzew i krzewów iglastych po zimie. Jak uratować iglaki? 0
Brązowienie igieł u drzew i krzewów iglastych po zimie. Jak uratować iglaki?

W ogrodach często obserwuje się brązowienie iglaków po zimie. Brązowieją pojedyncze pędy, najczęściej od strony, z której wieją najsilniejsze wiatry, a nieraz usychają całe rośliny. Wówczas zazwyczaj myślimy, że iglaki po prostu przemarzły. Ale przyczyna jest nieco inna i, co najważniejsze, można temu zaradzić! Co należy zrobić?

czytaj całość »
Wszystko co musisz wiedzieć o tujach 0
Wszystko co musisz wiedzieć o tujach

Tuja, czyli inaczej żywotnik, jest niezwykle mrozoodporną oraz łatwą w uprawie zimozieloną rośliną iglastą. Najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia zwartych żywopłotów osłaniających przed wiatrem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Żywotniki dzięki zwartej budowie, różnorodnym formom oraz interesującemu ubarwieniu są cenionymi roślinami ozdobnymi. W Polsce najbardziej popularne są odmiany tui takie jak: szmaragd, `brabant`, `yellow ribbon' oraz `danica'.

czytaj całość »
Jak zrobić skrzynie na warzywa? 0
Jak zrobić skrzynie na warzywa?

Skrzynia na warzywa to bardzo wygodny sposób na warzywniak. Takie skrzynie nie są trudne do wykonania a jest to świetny sposób na mało zasobną i urodzajną glebę lub z bardzo wysokim poziomem wód gruntowych. Donice wypełnione żyzną ziemią to gwarancja obfitych i szybkich plonów. Uprawa warzyw w skrzyniach bardzo ułatwia pielęgnację roślin. Nie musimy się do nich schylać, poza tym w czasie pracy możemy usiąść postawionym obok stołku.

czytaj całość »
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzew owocowych? 0
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzew owocowych?

Na początku sezonu wegetacyjnego każdy z nas zaczyna myśleć o porządkach i nowych nasadzeniach na naszych działkach. Jest to odpowiedni moment na zakup drzew i krzewów owocowych. Warto wybrać się zatem na zakupy, ale uważajmy, by nie popełnić podstawowych błędów. Oprócz wyboru odmiany i podkładki, zwracajmy uwagę na zdrowotność i jakość materiału.

czytaj całość »
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 1 0
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 1

Trawnik po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji, by mógł spełnić marzenia użytkowników ogrodu. Prace na trawniku należy rozpocząć, gdy trawnik rozmarznie i obeschnie – chodzenie po trawniku nasiąkniętym wodą z topniejącego śniegu powoduje powstawanie głębokich odcisków butów, co negatywnie wpływa na estetykę murawy. 

czytaj całość »
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 2 0
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 2

Gdy tylko miną roztopy i ziemia obeschnie, a trawnik przestanie się lepić, trawnik powinniśmy poddać zabiegom rekultywacyjnym. To one sprawią, że nasza murawa odzyska piękny wygląd i będzie spełniał swoje zadanie przez cały sezon. Nie martwcie się nawet najbardziej zniszczoną murawę da się uratować, a zabiegi, o których przeczytacie poniżej można również zrobić na trawnikach wyglądających dobrze.

czytaj całość »
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 3 0
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 3

Z pozoru taka prosta czynność a nieumiejętne wykonywane może spożyć tyle szkód. Chcąc mieć piękny i zielony trawnik musimy pamiętać o tym, że będziemy musieli poświęcić mu naprawdę dużo czasu, w szczególności jeśli nasz trawnik ma dużą powierzchnię. Pamiętajmy o tym aby sprawdzić stan noży w naszych kosiarkach. Powinny być bardzo dobrze naostrzone, bo inaczej rwą źdźbła trawy zamiast je ciąć, a na młodym trawniku, gdy rośliny nie są jeszcze dobrze ukorzenione, mogą nawet wyrywać całe kępki.

czytaj całość »
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 4 0
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 4

Po przeprowadzeniu wiosennych zabiegów na trawniku, z początkiem okresu intensywnej wegetacji trawy w pierwszej dekadzie kwietnia, trawnik należy obficie nawieźć, stosując wieloskładnikowe nawozy mineralne zawierające azot. Nawożenie darni wspomoże wzrost trawy, a nawożenie trawnika po zimie na glebach jałowych, będzie skutkować pojawieniem się wspaniałej i zdrowej murawy. Rezygnacja z użycia nawozów spowoduje, że rośliny szybko wyczerpią składniki odżywcze, co niekorzystnie odbije się na ich rozwoju i wyglądzie.

czytaj całość »
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 6 0
Trawnik po zimie - jak przygotować go do wiosny? Cz. 6

Zimą powinniśmy unikać chodzenia po zmarzniętym trawniku, ponieważ łamiąc źdźbła sprawimy, że wiosną w tych miejscach trawa będzie gniła. Choroby trawnika mogą atakować bez względu na porę roku. Lecz większość z nich rozwija się jesienią i zimą, kiedy na trawnikach zalegają liście, a potem śnieg. Wśród chorób trawnika niestety są i takie, które mogą występować przez cały rok, a stosunkowo niskie temperatury oraz wilgotność sprzyjają ich rozwojowi.

czytaj całość »
GRUNT TO GLEBA 0
GRUNT TO GLEBA

Dla rozwoju roślin największe znaczenie ma ta część gleby, w której rosną korzenie. Na charakter gleby składa się wiele czynników, a mianowicie zasobność w składniki pokarmowe, zawartość próchnicy, odczyn, stopień zwięzłości, wilgotności jak również stosunkach wodnopowietrznych. Wszystkie te czynniki odgrywają decydującą rolę przy uprawie naszych roślin w ogrodzie.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium