Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Perowskia łobodolistna 0
Perowskia łobodolistna

Gdy przychodzi piękne, choć upalne lato, chciałoby się, żeby ogród tętnił życiem, by kwitły w nim różnorodne rośliny, latały mieniące się w słońcu motyle, bzyczały na różne tony owady. Taki widok może nam zapewnić Perowskia łobodo listna, która jest ciekawym półkrzewem należącym do rodziny jasnotowatych. Roślina osiąga 80 cm wysokości i charakteryzuje się srebrzysto-szarymi drobnymi liśćmi, długości 3-5 cm (dolne – jajowate i głębokosieczne, górne – ząbkowane do klapowanych) oraz rzadko spotykanym pastelowo-niebieskim kolorem kwiatostanów. 

czytaj całość »
Najpiękniejsze odmiany berberysów- jak je uprawiać 0
Najpiękniejsze odmiany berberysów- jak je uprawiać

Berberysy prezentują się doskonale przez cały rok, lecz najokazalej wyglądają jesienią, przez co ich odmian stale przybywa. Berberysy jest jednym z najbardziej kolorowych i uniwersalnych krzewów sadzonych w parkach ogrodach przydomowych, balkonach czy tarasach. Zostały obdarzone przez naturę malowniczym pokrojem. Ich drobne liście zebrane są w małe bukieciki wyrastające na krótkich pędach, gęsto rozmieszczonych na gałęziach. W maju i czerwcu ukazują się pod nimi drobne kwiaty żółtej bądź pomarańczowej barwy, które swym silnym aromatem przyciągają spragnione nektaru owady. Pod koniec lata na miejscu kwiatów pojawiają się małe  kilkumilimetrowe czerwone lub granatowe owoce, które mogą dotrwać aż do wiosny. Jesienią większość berberysów pięknie się przebarwia, lecz są i też takie które zachowują zielone liście.

czytaj całość »
Rudbekia i jej ciekawe odmiany 0
Rudbekia i jej ciekawe odmiany

Rudbekia jest jedną z najczęściej sadzonych bylin w ogrodach naturalistycznych. Jej urocze, stokrotowate kwiaty zwracają uwagę każdego. Cechą charakterystyczną dla wszystkich rudbekii jest to, że kwitną w lipcu a jej kwiaty utrzymują się bardzo długo.

czytaj całość »
Czy rośliny się stresują? 0
Czy rośliny się stresują?

Każdy organizm nawet rośliny funkcjonujące w środowisku naturalnym, podlegają wpływom środowiska. W każdej roślinie zachodzi szereg procesów fizjologicznych i biochemicznych, które są regulowane przez czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Natomiast jeśli dany czynnik zaczyna ograniczać lub wpływać negatywnie na przebieg procesów biochemicznych, mamy do czynienia ze zjawiskiem stresu.

czytaj całość »
Jeżówka w ogrodzie i jej lecznicze działanie 0
Jeżówka w ogrodzie i jej lecznicze działanie

Jeżówka jest bardzo interesującym oraz efektownym kwiatem, który może urozmaicić nawet najbardziej nudny ogród przydomowy. Ta piękna bylina należy do rodziny astrowatych i pochodzi z Ameryki Północnej. Jeżówka obecnie jest bardzo popularną byliną w Europie ze względu na bardzo niskie wymagania uprawowe oraz wysokie walory dekoracyjne. W Polsce najbardziej znana jest jeżówka purpurowa, która wyróżnia się okazałymi kwiatostanami w kolorze purpurowym lub fiołkoróżowym. Środek kwiatostanu wyglądem przypomina jeża, ze względu na jego duży wypukły kształt oraz brązowo-żółty kolor. Jeżówka kwitnie od lipca do października. Liście ma szorstkie, sztywne o kolorze ciemnozielonym. Bylina posiada sztywne i wniesione do góry i osiąga około 1.5 wysokości.

czytaj całość »
Jak walczyć z chwastami? 0
Jak walczyć z chwastami?

Chwasty potrafią spędzać nie jednemu ogrodnikowi sen z powiek. Potrafią zeszpecić piękny trawnik oraz zagłuszyć rośliny ozdobne i warzywa na grządkach. Są dużym problemem tym bardziej że jeśli ich nie usuniemy to wydadzą nasiona i w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej. Nie ma wyjścia - musimy z nimi walczyć.

czytaj całość »
Przycinanie żywopłotów – czy latem należy ciąć żywopłoty? 0
Przycinanie żywopłotów – czy latem należy ciąć żywopłoty?

Czy wiedzieliście, że letnie przycinanie żywopłotów należy przeprowadzać najpóźniej do końca sierpnia, ponieważ późniejsze cięcie wykona więcej szkód niż pożytku, obniżając mrozoodporność roślin.

Rośliny żywopłotowe regularnie przycinane i nawożone stwora bardzo szybko gęstą, nieprzepuszczalną zieloną ścianę, chroniącą przed hałasem, kurzem i okiem sąsiada. Odpowiednia pielęgnacja wpływa nie tylko na gładką formę żywopłotu, ale także na lepsze krzewienie i zdrowotność.

czytaj całość »
Rozplenica japońska i jej odmiany 0
Rozplenica japońska i jej odmiany

Rozplenica japońska nazywana też piórkówką, to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych, która obejmuje wiele gatunków roślin. Bylina ta pochodzi ze wschodniej Azji i Australii. Jest szybko rosnącą rośliną, osiągającą do 80 cm wysokości, tworzącą zwarte kępy. Liście są długie, wąskie i szarozielone a kłosy duże i pierzaste koloru czerwonobrązowego wyrastające wysoko ponad kępy liściowe.

czytaj całość »
Zastosowanie dzwonków w ogrodzie 0
Zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonki (Campanula) to idealne kwiaty do ogrodu. Wśród wielu gatunków możemy znaleźć odmiany niskie, stosowane jako rośliny okrywowe i nadające się na skalniaki, jak i te wysoki, które znakomicie nadają się na rabaty i kwiaty cięte.

czytaj całość »
Jak kocimiętka działa na koty ? 0
Jak kocimiętka działa na koty ?

Kocimiętka a koty to zależność, która od dekad fascynuje człowieka. Ta roślina działa na koty niemal jak narkotyk i zmienia ich zachowanie. Z zdystansowanych pupili nagle stają się największymi przytulasami, a te, które do tej pory i tak lubiły pieszczoty, przy użyciu kocimiętki stają się jeszcze bardziej milusińskie.

czytaj całość »
Pies i ogród: co robić aby pozbyć się wypalonego trawnika? 0
Pies i ogród: co robić aby pozbyć się wypalonego trawnika?

Czy jesteś szczęśliwym posiadaczem psa? Czy twój trawnik ma dziwne, równomierne ciemno zielone lub żółte plamy? Niestety ale jest to znak że twój pupil załatwia się na trawniku. Jest to źródło frustracji każdego właściciela ogrodu i zarazem psa. Brązowe lub żółte plamy martwej trawy są nieestetyczne, lecz wielu właścicieli psów uważa, że niestety tak już musi być. Lecz nie do końca się z tym zgodzę istnieje kilka sposobów jak sprawić aby nasz trawnik nie wyglądał tak strasznie a właściciel ogrodu będzie mógł chwalić się zarówno swym pupilem jak i trawnikiem.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium