Facebook
Instagram
YouTube
FacebookInstagramYouTube
Starzec popielny 0
Starzec popielny

Starzec popielny, to roślina, która doskonale znosi przymrozki więc dzięki temu zdobi nasze ogrody, balkony, tarasy, a także groby do późnej jesieni. Roślina nie posiada co prawda tak pięknych kwiatów jak aksamitki czy begonie, ale ma za to bardzo ozdobne liście i toleruje różne warunki uprawowe. W przeciwieństwie do delikatniejszych gatunków, potrafi też znieść przymrozki, a nawet przetrwać zimę w gruncie, o ile tylko nie będzie silnych mrozów.

czytaj całość »
Królowa jesieni 0
Królowa jesieni

Ma 2500 lat. Symbolizuje szczęście i długowieczność. W Polsce wykorzystywana jest najczęściej jako kwiat nagrobny i kojarzona prawie wyłącznie z cmentarzem i Dniem Wszystkich Świętych. Mowa o niedocenionej u nas chryzantemie, dzięki której również jesienią ogród może wyglądać elegancko i cieszyć oko kolorowymi kwiatami

czytaj całość »
TOP 7 ROŚLIN NA ŻYWOPŁOT BEZPIECZNYCH DLA DZIECI 0
TOP 7 ROŚLIN NA ŻYWOPŁOT BEZPIECZNYCH DLA DZIECI

Żywopłot, żywopłotowi nierówny, ale postarałam się wybrać parę gatunków które ucieszą oko i będą bezpieczną formą ogrodzenia. Można wyróżnić parę typów naturalnych ogrodzeń: żywopłoty iglaste i liściaste, wysokie, średnie i niskie, zimozielone oraz takie które nie są reprezentacyjne zimą.

czytaj całość »
Błędy w ogrodzie, które popełniamy 0
Błędy w ogrodzie, które popełniamy

Błędy w ogrodzie, które popełniamy w czasie jesiennej pielęgnacji mogą nieść za sobą nieodwracalne skutki. Pogoda jesienią może jest dość nieprzewidywalna, mamy okresy z temperaturą powyżej 20 stopni ale i takie gdy temperatura schodzi poniżej zera. Powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na warunki pogodowe oraz opierać się na wiedzy ogrodniczej, aby wiedzieć jakie podjąć działania. Musimy w tym czasie przygotowywać się na nadejście zimy

czytaj całość »
Jesienna pielęgnacja róż 0
Jesienna pielęgnacja róż

Róże to jedne z najciekawszych i najokazalszych roślin w naszych ogrodach. Jednaj aby były zdrowe i obficie kwitły należy o nie odpowiednio zadbać, w szczególności jesienią.

czytaj całość »
Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone? 0
Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone?

Storczyki zwane również orchideami możemy zakupić nie tylko w kwiaciarniach, ale i w wielu supermarketach. Zachwycają nas delikatnymi kwitnącymi miesiącami kwiatami i szeroką gamą kolorów, przyprawiając o zawrót głowy. Kupując tę roślinę, koniecznie musimy wybrać zdrowy okaz - bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Pamiętają o tym że zwiędnięte pączki kwiatów świadczą o jej złej kondycji.

czytaj całość »
Dereń jadalny w ogrodzie 0
Dereń jadalny w ogrodzie

Dereń jadalny to krzew, który wiosną jako jeden z pierwszych kwitnie i zachwyca nas swoimi jaskrawo, żółtymi kwiatami. Jesienią na dereniach pojawiają się śliczne, czerwone owoce. Dereń znany jest przede wszystkim z atrakcyjnych kolorowych pędów i małych wymagań uprawy. Jest to mało wymagająca roślina, która odnajdzie się nawet w stanowisku półcienistym. Jednak na stanowisku słonecznym jego owoce są drobniejsze i zawierają większe stężenie witamin takich jak: C, P i A oraz żelaza, potasu, wapnia, magnezu, fosforu czy cynku i miedzi. Jedynym niekorzystnym dla rozwoju rośliny to miejsce gdzie pojawiają się zastoiny wody. Najlepszą porą roku na sadzenie derenia jest jesień. Roślina jest bardzo odporna na mróz, więc nie wymaga żadnego zabezpieczenia na okres zimowy, podczas suchych, jesiennych dni rośliny należy podlewać.

czytaj całość »
Dlaczego tak ważne jest podlewanie roślin przed zimą? 0
Dlaczego tak ważne jest podlewanie roślin przed zimą?

Czasami wiosną , kiedy to rośliny powinny rozpocząć wegetację, okazuje się, że część naszych roślin ucierpiała zimą. Wydaje nam się wtedy że rośliny przemarzły, wnioskując że rośliny były za słabo okryte na zimę. A przyczyną bardzo często jest po prostu przesuszenie roślin w czasie zimy. Rośliny zimozielone cały rok potrzebują wodę a w szczególności w okresach odwilży, kiedy w liściach otwierają się aparaty szparkowe, przez które wyparowuje woda. Ziemia wówczas jest jeszcze zmarznięta a roślina nie może pobierać wody przez korzenie. Do tego dochodzą suche,  mroźne, wysuszające mroźne wiatry. Dlatego tak ważne jest solidne podlanie roślin zimozielonych przed nastaniem mrozów. Jesienią powinniśmy podlać wszystkie zimozielone rośliny raz w tygodniu do czasu gdy przez kilka dni temperatura będzie utrzymywać się poniżej zera.

czytaj całość »
Kreda wapniowa 0
kreda wapniowa

Na co zwracać uwagę przy zakupie wapna do nawożenia naszego ogrodu? W obecnych czasach gdy praktycznie każdy używa zagrywek marketingowych możemy nadziać się nieźle w butelkę. Czy wiesz że nie wszystko kredą, co kredą nazywają.

czytaj całość »
Monstera, czyli najpopularniejsza roślina domowa 0
Monstera, czyli najpopularniejsza roślina domowa

Monstera jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych na świecie. Zyskała swoje uznanie zaraz po sukulentach i lasach w słoiku. Popularność zawdzięcza niezwykle dekoracyjnym - jakby ręcznie powycinanym liściom oraz łatwości uprawy i adaptacji do warunków panujących we wnętrzach. Monstera to tak naprawdę pnącze pochodzące z tropikalnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej. Odznacza się dużymi, ciemnozielonymi, nacinanymi liśćmi a także licznymi korzeniami powietrznymi, dzięki którym mogą z łatwością przyczepiać się do podłoża czy piąć po drzewach i zwisających lianach. Oprócz najpopularniejszej popularnej odmiany jaką jest monstera dziurawa znanych jest aż 36 gatunków roślin z rodziny monstera. Monstera dziurawa odznacza się całkowicie zielonymi liśćmi i imponującymi wymiarami - po kilku latach uprawy jej wysokość może wynosić nawet dwa metry. Wypatrywanym okazem dla kolekcjonerów są trudno dostępne monstery o wielobarwnych liściach. Są to np. monstera deliciosa variegata z zielono-żółtymi liści lub monstera deliciosa variegata alba z białymi przebarwieniami na liściach. W sprzedaży dostępne są także sadzonki monstery Adansona monkey mask która tworzy długie pędy porośnięte niewielkimi, podziurawionymi niczym ser liśćmi.

czytaj całość »
Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem? 0
Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem?

Mając obecnie jesień za oknem, warto zastanowić się nad wykonaniem nasadzeń w naszych ogrodach. Jest to idealny moment na zakup roślin z goła bryłą korzeniową. Rośliny te są o wiele tańsze, więc warto zakupić je na przykład przy sadzeniu żywopłotu. Rośliny z gołą bryłą korzeniową były uprawiane w gruncie i po wykopaniu zostały przewiezione do sklepów ogrodniczych (stąd też zamiennie używana nazwa - kopane z gruntu). Warto zakupić takie rośliny  bezpośrednio do szkółki aby kupić je jeszcze taniej, i uzyskać świeżo wykopany materiał (nie przesuszony). Sprzedawane są przede wszystkim drzewa i krzewy zrzucające liście na zimę. Najczęściej są to rośliny żywopłotowe, krzewy i drzewa owocowe, oraz róże. Decydując się jednak na ich zakup musimy pamiętać, że podstawowym wymogiem sadzenia drzew i krzewów z odkrytym korzeniem jest termin. Rośliny te powinny być sadzone w stanie bezlistnym. Dlatego powinny być sadzone od października do listopada, dopóki nie ma mrozów lub od marca do początku kwietnia. Dla większości roślin z odkrytym korzeniem zalecanym terminem sadzenia jest jesień. Wówczas przed nadejściem wiosny Rośliny przed nadejściem wiosny zregenerują swoje systemy. Minusem tego terminu jest narażenie roślin na przemarznięcie w czasie zimy. Dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin.

 

czytaj całość »
Jesienne zakładanie trawnika 0
Jesienne zakładanie trawnika

Wczesna jesień jest idealnym terminem na zakładanie trawnika, panują wówczas odpowiednie warunki klimatyczne do kiełkowania i rozwoju traw. Mieszanki zaleca się wysiewać od końca sierpnia do pierwszej połowy  października lecz to i tak jest wszystko uzależnione od temperatury powietrza. Minimalna temperatura niezbędna do wykiełkowania siewu traw wynosi 6-8 st. C. Należy również zaznaczyć że siew wykonany na wczesną jesienią jest bezpieczniejszy od listopadowych dni, ponieważ rośliny zdążą się odpowiednio  ukorzenić i przygotować na nadejście mrozów.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium